  • GRS 15SSW-4HE 15" High Excursion Super Subwoofer 4 Ohm
GRSPart # 292-822
Model: 15SSW-4HE
The flagship woofer 15SSW-4HE 15” high excursion super-subwoofer from GRS, is designed to produce excellent low-frequency extension in a variety of designs. Suitable for sealed and vented enclosures, this driver is the ideal replacement or upgrade for your existing subwoofers with worn-out or blown drivers. Featuring extensive venting, dual spider design, a rubber surround capable of high-excursion, high-temperature voice coil, low Fs, and 12.3 mm of excursion the 15SSW-4HE is built for remarkable bass response on a budget.
Key Features
  • High excursion and low Fs to produce powerful low frequency output
  • Dual spider suspension for high excursion
  • 2.5” voice coil on a thick aluminum former to handle up to 300 watts RMS
  • Over 12mm of linear one-way X-MAX
  • Extended frame and bumped back plate allow ample clearance for high excursion
  • Durable reinforced paper cone with rubber surround produces reliable and consistent performance
Similar items that may interest you:
Dayton Audio DCS385-4 15" Classic Subwoofer 4 Ohm
See all items in Subwoofer Drivers
+ FREE SHIPPING
Bulk Pricing
In Stock
Get Notified When Available
We'll send you an email when GRS 15SSW-4HE 15" High Excursion Super Subwoofer 4 Ohm is back in stock or available for preorder.
Order in the next 15 hr 18 min to ship today. Details
Free Shipping available on orders over $99.00 in the US. Details
60 Day No Hassle Return Policy
Overview
GRS 15SSW-4HE 15" High Excursion Subwoofer
Engineered for extended low frequency response and flexibility
The GRS 15SSW-4HE 15” high excursion subwoofer from GRS is an ideal replacement driver for existing subwoofer systems or an excellent choice for new economical designs. Capable of producing powerful bass response in both sealed and vented designs, the 15SSW-4HE is suitable as a drop-in replacement for most existing 15” subwoofers.
Key Specs:
  • Nominal Diameter: 15"
  • Power Handling (RMS): 300W
  • Power Handling (MAX): 600W
  • Impedance: 4 Ω
  • Frequency Response: 20-300Hz
  • Sensitivity: 90 dB 2.83V/1m
  • Voice Coil Diameter: 2.5"
  • Maximum Linear Excursion: 12.3mm