  • Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II 12" DVC Subwoofer 2 Ohm Per Coil
Dayton AudioPart # 295-712
Model: UMII12-22
Introducing the UMII12-22 Ultimax II 12" Carbon Fiber Cone subwoofer from Dayton Audio. Building on the success of their predecessor, these subwoofers have been meticulously engineered to surpass expectations. With improved excursion capability, lower distortion, higher power handling, better efficiency, and increased output, the Ultimax II subwoofers elevate your audio experience to new depths. Immerse yourself in rich, booming bass that will shake you to the core. Dayton Audio continues to redefine the boundaries of excellence with the UMII12-22 subwoofer.
Key Features
  • With ±22 mm xmax, you can expect powerful and deep bass response, taking your audio experience to the next level
  • Equipped with a 4-layer 3" flat wound voice coil that can handle up to 800 watts RMS
Similar items that may interest you:
CSS SDX12 XBL2 12" Subwoofer
See all items in Subwoofer Drivers
+ FREE SHIPPING
Bulk Pricing
In Stock
Get Notified When Available
We'll send you an email when Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II 12" DVC Subwoofer 2 Ohm Per Coil is back in stock or available for preorder.
Order in the next 8 hr 16 min to ship today. Details
Free Shipping available on orders over $99.00 in the US. Details
60 Day No Hassle Return Policy
Overview
Dayton Audio UMII12-22 12" Ultimax II DVC Subwoofer
Introducing the Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II 12" carbon fiber cone subwoofer - the ultimate powerhouse for all your bass needs. Built with cutting-edge technology, meticulous design, and a relentless pursuit of perfection, this subwoofer is here to redefine your audio experience. Offering deeper, cleaner, and more detailed bass with unrivaled authority, the UMII12-22 is engineered to bring your music, movies, and games to life like never before. With improved excursion capability, lower distortion, higher power handling capabilities, greater efficiency, and increased output, this subwoofer is an unstoppable force that will leave you breathless. No matter if you're a home theater enthusiast, a car audio aficionado, or a devout audiophile, the Dayton Audio Ultimax II is the obvious choice for those who crave earth-shaking sound.
Key Specs:
  • Nominal Diameter: 12"
  • Power Handling (RMS): 800W
  • Power Handling (MAX):  1,600W
  • Impedance: 2Ω + 2Ω (Dual voice coils)
  • Frequency Response: 22 - 400 Hz
  • Sensitivity: 88.6 dB 2.83V/1m
  • Voice Coil Diameter: 3"
  • Maximum Linear Excursion: ±22 mm
UMII12-22 Spec Sheet
Built for Extension, Output, and Versatility
Like you have come to expect from the original Ultimax drivers, the UMII12-22 delivers nothing short of exceptional performance. This powerhouse of a driver is built to impress with its deep, clean, fast, and powerful low frequency output. Equipped with a carbon fiber cone, rigid cast aluminum frame, dual spiders, 3" flat wound voice coil, dual shorting rings, extensive venting, and an FEA optimized motor, the UMII12-22 is specially engineered for high SPL, ultra-low bass extension, and minimal distortion. This means you can expect a mind-blowing audio experience without compromising on quality.
Thanks to its superior design incorporating a 3" diameter flat wound voice coil and meticulous venting, this driver can handle up to a staggering 800 watts of power continuously, without significant power compression or thermal fatigue. With dual 2-ohm voice coils, you have the freedom to operate in stereo 2-ohm mode or configure it in either 1-ohm or 4-ohm mono mode, giving you maximum flexibility in your setup.
Carbon Fiber Cone and High Roll Rubber Surround
3" Flat Wound Voice Coil
In order to reliably handle up to 800 watts RMS, the UMII12-22 is driven by a 3" diameter, 4-layer, flat wound voice coil on a vented aluminum former. The flat ribbon wire has significantly more surface and contact area than round wire resulting in improved heat transfer and dissipation. The 4 layers put more windings in the magnetic gap while keeping the gap as tight as possible, improving motor strength and overall control. Additionally, the thick aluminum former plays a crucial role by efficiently drawing heat away from the voice coil, the first step to keeping the motor cool.
Optimized Motor with Extensive Venting
Low Distortion Shorting Cap and Sleeve
Dual Spiders with Stitched Tinsel Leads
Enclosure Recommendations
  • Sealed (car audio - sound quality/music): 1 cubic ft. (net internal, not including driver volume) produces an f3 of 46 Hz with a 0.83 Qtc alignment
  • Vented (car audio - high output/home theater): 2.5 cubic ft. (net internal, not including driver or port volume) tuned to 25 Hz produces an f3 of 26 Hz