  • Dayton Audio High Roll Textile Suspension Audio Exciter IMS Mount 32mm 40W 4 Ohm EX32HRTS-4
Dayton AudioPart # 295-274
Model: EX32HRTS-4
Key Features
  • Textile dual suspension increases excursion and for low distortion performance
  • Exclusive IMS™ Interchangeable mount allows you to A/B test different exciters
  • Rare-earth neodymium motor and a proprietary two-layer voice coil
  • Heavy-duty design with a 32mm voice coil for a high 40 watt RMS power handling
  • Easily swap non-functional units out in the field
  • 4-ohm impedance for use with small, Class D amplifiers
  • Pre-applied 3M VHB™ adhesive for quick, durable installation
Similar items that may interest you:
Dayton Audio Thruster Audio Exciter 32mm 40W 4 Ohm DAEX32EP-4
See all items in Exciters & Tactile Transducers
Bulk Pricing
Back-Ordered
Get Notified When Available
We'll send you an email when Dayton Audio High Roll Textile Suspension Audio Exciter IMS Mount 32mm 40W 4 Ohm EX32HRTS-4 is back in stock or available for preorder.
Estimated back in stock 7/31/2026
Free Shipping available on orders over $99.00 in the US. Details
60 Day No Hassle Return Policy
Overview
Dayton Audio EX32HRTS-4 IMS™ High Roll Textile Suspension 32mm Interchangeable Hardware Mount Exciter 40W 4 Ohm
Test the limits of your imagination and turn any surface into a great sounding speaker system
Want to learn more about exciters? See our Exciters & Tactile Transducers Introduction Paper!
Key Specs:
  • Power Handling (RMS): 40 Watts
  • Power Handling (MAX): 80 Watts
  • Impedance: 4 Ω
  • Neodymium Motor
1/3rd octave smoothing - measurement taken with transducer adhered off-center on a 12" x 12" x ½" foam core board in an infinite baffle setup.
Aural Excitement
Dayton Audio's 32mm EX32HRTS-4 IMS™ Dual suspension exciter features the ability to turn nearly any surface into a speaker, this exciter's small size enables audio reproduction in places never imagined: toys, monitors, cabinet doors... even windows! A neodymium magnet is employed to create maximum magnetic flux around the proprietary voice coil for increased sensitivity when compared to similar-sized exciters. In turn, this reduces power requirements and makes it possible to use very small audio amplifiers, without sacrificing total output. The 1" voice coil, and cooling vents, allows for more input power for higher output applications while maintaining a slim-line form factor.