  • Dayton Audio SPA250DSP 250W Subwoofer Plate Amplifier with DSP
Dayton AudioPart # 300-8010
Model: SPA250DSP
Key Features
  • DSP functions include: 5 PEQ bands, LPF, phase, subsonic filter, limiter, mains delay, and HPF
  • Single-knob control panel with high-contrast LCD display and status LEDs
  • Fast, intuitive PC-based GUI software enables full access to the DSP functions
  • Efficient Class D output topology ensures high-impact low frequency performance
  • Includes both balanced and unbalance line level inputs and outputs
  • With a Dayton Audio 5 year warranty, it’s more than a guarantee, it’s a promise
Similar items that may interest you:
Dayton Audio SPA250 250 Watt Subwoofer Plate Amplifier
See all items in Subwoofer Plate Amplifiers
+ FREE SHIPPING
Bulk Pricing
In Stock
Get Notified When Available
We'll send you an email when Dayton Audio SPA250DSP 250W Subwoofer Plate Amplifier with DSP is back in stock or available for preorder.
Ships next business day. Details
Free Shipping available on orders over $99.00 in the US. Details
60 Day No Hassle Return Policy
Overview
Dayton Audio SPA250DSP Subwoofer Plate Amplifier
Elite Control with DSP
Key Specs:
  • Power Output: 250W RMS into 4 Ω
  • THD+N: <0.1%
  • Signal-to-Noise Ratio: 97.9 dB (A-Weighted)
  • Input Sensitivity (RCA): 320mV - 1.4V
  • Input Sensitivity (XLR): 630mV - 2.7V
  • Power Requirements: 110-120/220-240 VAC (selectable, 50/60HZ)
  • Dimensions: 10-1/4" H x 7-1/4" W x 2.125" D
  • Cutout Dimensions: 9-1/4" H x 6-1/4" W
DSP Plate Amplifier Features
The compact size and lightweight design of the SPA250DSP fit into almost any subwoofer enclosure.
1. Power Mode
Select the either energy-saving or “always-on” power mode
  • On: Amp is always on, regardless of input signal status.
2. Analog Input Attenuation
Affects analog balanced and unbalanced inputs only
  • Normal: No attenuation
  • Hi: Attenuates input signal by -6dB
3. USB Control
Used for PC-GUI communication with custom PC software included with your amp
4. Feature Control
5. Limiter LED
Lit when Limiter is active (Red).
6. Standby/On LED
Red when amp is in energy saving “stand by” state and Green when amp is operating normally
Digital Signal Processing Features
Download DSP GUI Software
DSP Processing Block Diagram
Volume/Phase
  • Processing Selection: Navigate across the DSP menu to adjust various DSP parameters
  • Sub In/Out Monitor: Monitor the input signal and sub output signal levels.
  • Tools Drop Down Menu: Utilities for amp DSP management
  • Volume: Adjust the level (gain) of the subwoofer output
  • Phase: Continuously adjustable phase from 0° to 180°
Low Pass & Subsonic Filters
Low Pass Filter
Subsonic Filter
  • Filter ON/OFF Button: Enable or disable the selected filter.
  • Slope: Select roll-off gradient of the selected filter: -12dB/-24dB per octave.
  • Frequency (Hz): Adjust cut-off frequency of the selected filter
5-Band Parametric Equalization
5 Band-digital PEQ Adjustments:
a. Band On/Off: Bypass or enable by clicking the colorized 1~5 buttons
b. Center Frequency (CF): Adjust Center Frequency of each EQ band, 10~200Hz, steps: 1Hz.
c. Gain: Adjust the EQ gain (apparent volume), -12 ~ +6dB, steps: 0.1dB
d. Q (EQ width): Adjust the “Q” value, 0.4~16 , step: 0.1
    Dual-Band Limiter
    Dual-Band Limiter Adjustments:
    a. Threshold: Adjust the limiter threshold, 0~-12dB, step: 0.1dB
    High Frequency Out
    This block controls the DSP parameters for line level output only.
    Delay: Adjust the time difference between High Frequency out and Subwoofer out.
    HPF Adjustments:
    Filter ON/OFF: Bypass or Enable the selected filter
    Frequency: Adjust cut-off frequency of the selected filter
    Product Details
    BrandDayton Audio
    ModelSPA250DSP
    Part Number300-8010
    UPC848791004049
    Unit of MeasureEach
    Weight3.7
    Product Specifications
    Power (RMS/Channel 8 ohms)101 - 250 Watts